Yağlı bir cildin daha az yağlı görünmesi için ev yapımı olan doğal tonikler hazırlayabilirsiniz. Bu doğal toniklerin yapımları oldukça kolay olup tamamen sağlıklı olan doğal malzemeler ile hazırlanır.

Limon Toniği

Limon toniği, son derece ucuz olan ve aynı zamanda da kolay yapılan tonikler arasında yer alır.

Bu toniğin cilde olan etkilerinden ise şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Yağlı ciltlerdeki aşırı yağı ciltten tamamıyla söker.
  • Bunun yanında gözenekleri de sıkılaştırarak aknelere neden olan bakterileri de yok eder.

Bu toniği ev ortamında hazırlarken taze sıkılmış olan bir kaşık limon suyunu iki kaşık su ile karıştırarak doğal bir limon toniği elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu toniği de temiz olan bir sprey şişesinde ya da su şişesinde saklayabilirsiniz ve birkaç defa cildinize sıkarak cildinizi tazeleyebilirsiniz.

Yeşil Çay Toniği

İçerisinde yer alan kırışık önleyici ve anti-oksidan bileşenler ile yeşil çay, ender şifalı bitkilerdendir. Yeşil çay, nemi cilt hücrelerinde saklayarak bu hücrelerde yer alan aşırı yağı dışarı atacaktır. Belirgin olan çizgilere ve kırışıklıklara neden olan serbest radikalleri de yok ederek yaşlanmanın önüne geçer.

Evinizde doğal yeşil çay toniği hazırlamak için 2 adet yeşil çay poşetini kaynamış olan suda demlemeye bırakın. Başka bir kaba almadan da iyice soğumasını bekleyin. Ardından da hazırladığınız bu toniği her sabah cildinize uygulayabilirsiniz.

Salatalık Suyu Toniği

Salatalığın cildi serinletme etkisi mevcuttur. Ayrıca gözeneklerin de temizlenmesine yardımcı olarak aşırı pislik ve sebumları yok eder. Cildinizi parlatmak, gözenekleri kapatmak ve makyajınızı derinlemesine temizlemek için salatalık suyu toniğini kullanabilirsiniz. Salatalık suyunu hazırlamak için de soyulan salatalıkları blenderdan geçirip sonra da suyunu süzerek kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Toniği

Aloe vera cildinizin pH değerini dengeleyerek gerekli nemi sağlar ve cildinizin gözenekleri sıkılaştırır. Bunun yanında güneş yanıklarına karşı da yatıştırıcı ve son derece hafifletici bir etkisi de vardır. Karma ve hassas ciltlerde de kullanılan bu tonik hiçbir sıkıntı çıkarmaz. Aloe vera toniğini evde hazırlarken yapraklarında bulunan ince transparan jeli dikkatli bir şekilde çıkarın. Bu yaprakları küçük küpler şeklinde doğrayarak robotta bir jel haline getirin. Biraz su ve yanında birkaç damla da lavanta yağı ekleyip doğal bir tonik elde edebilirsiniz.

Yorum Bırak