WordPress çok önemli bir web sitesi hosting sağlayıcısıdır. Bir çok kullanıcı WordPress kullanmakla beraber bir çok sorunlarla da karşılaşıyor. Web siteniz için önemli bir artı olan spamlardan korumak bahsi birçok kullanıcının ilgi odağı olmayı koruyor. Sonuçta spam yorumlar web sitenizi ziyaret eden birçok kullanıcının size eksiyi vermesine sebep olabilir. Spamdan peki nasıl kurtulabilirim diyecekseniz bunun iki yolu bulunmakta birincisi Admin panelini kullanmak diğeri Google Captha kullanmak.

Spam Nedir?

Aslında ana konuya geçmeden önce ara konu misali bir başlık sunmak istiyorum. Spam kısaca bir mesajın birçok defa kopyalama ve yapıştır usulüyle çoğaltılması anlamına geliyor. Bazen reklam içerikli de olabiliyor. Birçok kez “Merhaba sitemizi ziyaret eder misin?” deyip site urlsinin web sitenizin yorumlar kısmında paylaşıldığını hayal edebilirsiniz. Spam bazen site reklamlarınızı da kapatabiliyor bunu da söyleyelim.

​​​Admin Paneli Kullanarak Spam Engellemek

Bu yöntem fazladan eklenti indirmeden spam engelleyebileceğiniz yöntem diyebiliriz. Buradaki sır “comment.php” dosyasına ulaşmaktan geçiyor. Hedefimiz ona ulaşmak diyebiliriz. Comment.php ne işe yarar sorusu akla gelebilir. Comment.php sizin WordPress’de yorum yapmanıza vesile olan araçtır veya bölümdür diyebiliriz. Bu dosyayı nasıl bulurum sorusu da aslında basit bir yöntemle cevaplanıyor. Admin Panelinize girdikten sonra Görünüm > Düzenleyici > Yorumlar (comments.php) yolunu izleyin. Bu yol bazen farklılaşabilir o halde biraz denemeniz ve uğraşmanız gerekmekte.

Google Captha Kullanarak Spam Engellemek

Google birçok konuya el attığı gibi bu konuya da el attı. Diğer rakiplerine nazaran daha iyi ve güvenilir olması onu bu konuda ilk sıraya oturtuyor. Öncelikle “Google Captha” eklentisini bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Bu işlemden sonra WordPress eklentiler kısmına girerek Yüklediğiniz Google Captha eklentisini seçin ve “Şimdi Kur” deyin. Bu işlemlerden sonra Google Captha kurulmuş olacak ama etkinleştirmeniz lazım bunu da beliren “Etkinleştir” seçeneğiyle hallediyoruz. Farklı bir şekilde de indirebilirsiniz WordPress eklentiler kısmında Google Captha diye aradıktan sonra “Şimdi Kur” diye kurup ve daha sonra etkinleştirerek aynı işlemleri yapabilirsiniz. Etkinleştirdikten sonra Gmail Hesabıyla bir anahtar elde ediyoruz. Daha sonra eklentinin ayar kısmına girerek bu anahtarı yazıyorsunuz ve Google Captha’yı spam için kullanmış hale geliyorsunuz.

Yorum Bırak