Bir tarayıcı uzantısı, kullanılan tarayıcıya belirli işlevler ve özellikler ekleyen bir eklenti şeklindedir. Uzantılar kullanıcı arayüzlerini değiştirebilir ya da kullanılan tarayıcıyla bazı web hizmeti özellikleri sağlayabilir.

En çok tercih edilen tarayıcıların hemen hepsi uzantıları destekler. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Internet Explorer ve Edge gibi yaygın tarayıcılar bunlara dahildir. Uzantılar geniş bir alanda kullanıma açıktır. Bu sebeplerden dolayı tarayıcı hizmetlerinden yararlanan bir çok kişi birden fazla uzantı kullanıyorlar ve çoğu tek bir bilgisayardaki uzantıların sayısı iki ve ikiden fazla sayılara ulaşabiliyor.

İnternet tarayıcılar için sunulan eklentiler, tarayıcılara kazandırdıkları özellikler sayesinde bir çok kişiye fayda sağlıyor. Birden fazla tarayıcı kullanan ve bu tarayıcılarda hangi eklentilerin olduğunu bilmek tarayıcıları daha etkili ve bilinçli kullanmak için önemli bir konu hâline gelmiştir.

Tarayıcılarınızda yüklü olan eklentileri bulmam için bir çok program, uzantı ve araçlar vardır. Bu uygulamalardan en çok indirilip kolay şekilde kullanılanı ve tercih edileni BrowserAddonsView adlı uygulamadır. Kurulum gerektirmeyen ve zaman harcamayan bu uygulama, her seviyedeki kullanıcının kullanması için oldukça elverişlidir.

Tarayıcıdaki Eklentileri Nasıl Bulunur?

BrowserAddonsView uygulaması Türkiye’de kullanılan bir çok tarayıcıdaki (Chrome, Firefox, Internet Explorer vb.) yüklü olan eklentileri veya uzantıları ayrıntılı bir şekilde görmek için oldukca kullanışlı bir uygulamadır. Kullanışlı olmasının yani sıra diğer bir avantajı ise “ücretsiz” olmasıdır. Aynı zamanda yüklü olan eklentileri ve uzantıların yanı sıra; kurulu olduğu tarayıcı, aktif ya da pasif durumu, açıklama, üretici, versiyon ve yükleme tarihi gibi bilgilere tek ekran üzerinden erişilmesi mümkündür.

BrowserAddonsView Nasıl Kullanılır?

BrowserAddonsView uygulamasi indirdikten sonra .zip dosyasını ayıklanır. Daha sonra BrowserAddonsView.exe adlı dosyayı çalıştırılması yeterlidir. Uygulama çalıştırıldığında, eklentiler otomatik olarak taranılır ve listelenir. Oluşan listeyi gözden geçirerek hangi eklentilerin yüklendiği kolaylıkla öğrenilebilir.

Herhangi bir eklentiye ait ek bilgileri görüntülemek için, eklentiyi seçerek ve hemen üstte bulunan düğmelerden “Properties” yani özellikler düğmesi tıklanır.

Eklentinin kurulu olduğu profil klasörünü görüntülemek için ise istediğiniz eklentiye sağ tıkladıktan sonra açılan menüden ulaşılabilir. Diğer bir seçenek olarak F2 ve Ctrl + F2 kısayoluyla da ulaşılabilir.

Eklentileri Yedeklemek Mümkün ?

Kullandığınız eklentilerin listesini metin dosyası şeklinde yedekleyebilmek de elbette mümkün. Yedekleme için; Edit > Select All yolunu izledikten sonra File > Save Selected Items adımlarını izlemek yeterli olacaktır. Ctrl + A ve Ctrl + S klavye kısayoluyla daha pratik bir şekilde de bu işlem yapılabilmektedir.

Yorum Bırak