Küçük yaşlardan itibaren sütün çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu çoğumuz biliriz. Önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Cildinin sağlıklı görünmesini isteyen kadınlar süt ile yapılacak maske tariflerini denemelidir.

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

Süt, laktik asit içerdiği için ciltteki ölü derileri temizlemek için çok uygundur. Aynı zamanda cildi temizlerken nemlendirmesi açısından kuru ciltler için birebirdir. Kalsiyum oranının yüksek olmasından dolayı cildin gerekli vitaminlerini karşılar.

Sivilce şikâyetleri olanlar sivilceleri temizlemek için kullanabilir. Düzenli kullanıldığı taktirde kahverengi lekelerin görünümü azaltır, rengini açar ve cilt tonunu eşitler. Cildin genç kalmasını sağlayarak kırışıklıkları azaltır. Cildin yenilenmesini sağlayan süt maskesi cildin yaşlanmasını önler. Cildi yeniden yapılandırır ve düzenli kullanımda çillerin azalmasına yardımcı olur.

Süt Ciltte Nasıl Kullanılır?

Sütün ciltte birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Kuru ciltler için bir pamukla soğuk süt cilde yayılıp kuruyunca yıkanmalıdır. Temizleyici olarak pamuğa dökülen süt ile cilt silinmelidir. Makyajdan tıkanan gözenekleri açarak cildi ferahlatır.

Yağlı ciltler için cildin fazla yağını emer ve cildi rahatlatır. Cilde doğal bir parlaklık verir. Aynı zamanda doğal bir güneş koruyucudur. Cildi beyazlatmak için beyazlatıcı olarak kullanılabilir. Küvet bulunan evlerde bir veya iki litre süt, gül yaprakları ve birkaç damla limon ile vücudun diri kalması için kullanılabilir.

Süt İle Hazırlanan Cilt Maskeleri Nelerdir?

Yüzde bulunan siyah nokta için bir tane rendelenmiş turp ve bir su bardağı süt kullanılır. Kaynatılan sütün içine rendelenmiş turp koyularak karıştırılır. Sütle biraz daha kaynatıldıktan sonra ılımaya bırakılır. Bir kabın içerisinde gece boyunca bekletilir. Ertesi gün yüze sürülür kuruyunca yıkanır. Haftada üç veya dört gün kullanılabilir. Sivilce için iki çay kaşığı süt, birkaç damla gül suyu karıştırılıp yüze sürülür kuruyunca yıkanarak temizlenir. Ciltten toksin atmak için iki çorba kaşığı süt, bal ve ezilmiş yulaf karıştırılarak sürülür bir süre bekletildikten sonra ciltten yıkanarak temizlenir. Cildi nemlendirmek için bir su bardağı ılık süt ve beş adet taze ezilmiş çilek karıştırılır ve yüze sürülür. Gerekli süre bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir.

Yorum Bırak