Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, bireylerin saçlarında meydana gelen dökülmelerin etkisini ortadan kaldırmak için uygulanan tekniklerin tümüdür. Dökülen saçların yerine çeşitli yöntemler ile yeni saç köklerinin eklenmesi işlemi olarak da ifade edilebilir. Saç dökülmesi genel olarak dengesiz beslenme, stres, çeşitli sağlık problemleri ve genetik faktörler gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Bireylerin saçlarında dökülmelerin meydana gelmesi kesinlikle rahatsız edici bir durumdur. Özellikle kelliğe neden olan dökülmelerin bireylerin özgüven problemi yaşamasına dahi neden olabileceğini ifade etmek mümkündür. İşte bu doğrultuda kalıcı çözümler sunan saç ekimi yöntemleri ile saç dökülmelerinin etkisini ortadan kaldırabiliriz.

Günümüzde profesyoneller tarafından kullanılan farklı saç ekimi yöntemleri mevcuttur. Peki, bu yöntemler nelerdir? Şimdi gelin saç ekimi yöntemlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Saç ekiminde kullanılan yöntemler genellikle şunlardır;

 • FUE Saç Ekimi
 • Robotik Saç Ekimi
 • DHI Saç Ekimi
 • FUT Saç Ekimi
 • PRP Saç Ekimi
 • Ameliyatsız Saç Ekimi
 • Tıraşsız Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi

FUE saç ekimi, en çok tercih edilen tekniktir. 2002 yılından bu yana kullanılan FUE saç ekimi, ense bölgesinde ki saç köklerinin alınarak saçsız bölgeye ekilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Donör alanda kesilerin oluşturulması ile saç köklerinin toplanabilir olması bölgede ki izlerin yok olmasını sağlar. Bunun yanı sıra diğer saç ekimi yöntemlerine göre FUE saç ekiminde iyileşme çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

FUE saç ekiminin faydaları;

 • Ense bölgesinde ki en sağlıklı ve en güçlü saç köklerinin tek tek seçilmesi gerekir. Bu doğrultuda sağlıksız saçların donör olarak alınması engellenir.
 • FUE saç ekiminde vücutta ki herhangi bir bölgede bulunan kıl kökleri kullanılabilir.
 • FUE saç ekiminde sağlıklı saç kökleri ile ekim gerçekleştirilir.

FUE saç ekiminde folikül çıkartma işleminden önce saçlar 1mm olarak kısaltılır. Daha sonra saç kökünün alınacağı bölge ve nakil edilecek bölgeye saç ekimi işlemi yapılır. Mikro motor olarak ifade edilen aletler ile saç kılları tek tek toplanır. Daha sonra saçsız bölgeye saç kökleri nakledilir.

Robotik Saç Ekimi

Robotik saç ekimi genel olarak monitör, bilgisayar ve mekanik kol sistemleri ile gerçekleştirilen bir saç ekimidir. Robotik saç ekimi gerçekleştirilmeden önce saçlı derinin fotoğraflanması gerekir. Saçın her açıdan fotoğrafının çekilmesinin ardından bilgisayar ortamında 3 boyutlu hale getirilmektedir. Robotik saç ekiminde ki bir diğer aşama ise çeşitli çalışmalar ile donör bölgenin belirlenmesidir. Donör bölgenin belirlenmesinin ardından 3B teknoloji ile köklerin çıkış yönü belirlenir. Daha sonra ise donör bölgeden sağlıklı saç kökleri toplanmaya başlanır. Robotik saç ekimi yönteminde saç kökleri yuvarlak ve vakumlu robot iğneleri ile toplanmaktadır. Bu toplanma şekli robotik saç ekimi yöntemini diğer yöntemlerden ayıran en önemli özelliktir. Robotik saç ekiminde en son aşama ise manuel ya da mikromotor uçlar ile kanal açılımı yapılması ve donör kıl köklerinin kanallara yerleştirilmesidir.

Robotik saç ekiminin avantajları;

 • Robotik saç ekimi ile 3 boyutlu bir form ile bölge hazırlandığı için başarı oranı yüksektir.
 • Bilgisayarlarda bulunan yakınlaştırma özelliği ile hangi alana ne kadar kıl kökünün gerekli olduğu anlaşılabilir.
 • Vakumlu ve yuvarlak uç ile saç kökleri en az hasar ile toplanır.
 • Özel uca sahip olan iğneler ile köklerin çevresinde alanlar oluşturulur. Bu da donör alanın iyileşme hızını artırır.
 • Saatte 400 ile 600 greft toplanabilir. FUE saç ekimi ile karşılaştırıldığında bu oran oldukça fazladır.
 • Şişme ve ödem gibi reaksiyonlar az görülür.
 • Greftlerin sağ kalma süresi diğer yöntemlere göre daha fazladır.

DHI Saç Ekimi

Direct Hair Implantation kelimelerinin kısaltması olan DHI saç ekimi, 2016 yılından beri yoğun bir şekilde tercih edilen bir saç ekimi yöntemidir. DHI kalemi ile tekniği olarak da bilinen yöntem de choi ve implanter olarak isimlendirilen kalemler kullanılır. Bu medikal kalemler ile saç ekimi yapılacak olan bölge de kanallar açılır ve toplanan donörler bölgeye yerleştirilir. Kalemin diğer yöntemlerden en önemli farkı kanal açma ve donörleri yerleştirme işleminin aynı anda gerçekleştirilmesidir.

DHI saç ekiminin avantajları;

 • DHI saç ekiminde saç kökleri doku dışında uzun süre kalmaz. Bu da donör kıl köklerinin ölmesini engeller.
 • Diğer yöntemlere göre saç köklerinin sağ kalma oranı çok daha yüksektir.
 • Kesi alanı son derece azdır. Bu da kanama riskini azaltır.
 • Operasyondan sonra hızlı bir iyileşme süreci vardır.
 • Bu yöntemde tıraşa gerek yoktur.

FUT Saç Ekimi

Follicur Unit Transplantiton kelimelerinin kısaltması olan FUT saç ekimi, 1990’lı yıllardan beri kullanılan bir tekniktir. En klasik saç ekimi tekniği olarak bilinen FUT saç ekimi, teknolojik cihazların gelişmesi ile birlikte günümüzde kullanımı çok azdır. FUT saç ekimi ile FUE saç ekimini birbirinden ayıran en temel özellik ise donör saç köklerinin toplanma biçimleridir.

FUT Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Bu yöntemde öncelikle 15 cm x 2 cm boyutlarında bir dikdörtgen et parçası kesilir ve çıkarılır. Donörün az alınacağı bölgelerde kesilen deri miktarı da azalacaktır. Donör bölgeden alınan deride ki saç kökleri tek tek ayrıştırılır. Donör kıl kökleri toplandıktan sonra bölge dikilerek kapatılır. Donör alınan bölgelerin iyileşmesi ise 1 ayı bulur.

Bölge kapatıldıktan sonra saç ekimi yapılacak alanda kanallar açılır ve toplanan donör kıl kökleri yerleştirilir. FUT saç ekiminin en önemli dezavantajı iyileşme süresinin uzun olması ve bölge de iz kalmasıdır. Bu özelliği nedeni ile günümüzde tercih edilmemektedir.

PRP Saç Ekimi Nedir?

PRP saç ekimi; kellik ve saç dökülmesi yaşayan bireylerin başvurabileceği oldukça yenilikçi çözümlerden bir tanesidir. Vücudun çeşitli bölgelerinden alınmış greftlerin PRP adı verilen bir sıvıda bekletildikten sonra ekildiği bir yöntemdir. Saç ekimi gerçekleştikten sonra bölgenin hassas olması nedeniyle hem ekim bölgesi hem de greft alınan bölgenin sargı ile korunması gerekir.

PRP Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

PRP sıvısından faydalanarak gerçekleştirilen saç ekimi yönteminde hastanın aynı gün içerisinde taburcu edilmesi ve normal yaşamına dönmesi mümkündür. Greftlerin titizlikle kafa deriden toplanması ve kafa derisine uygulanması mümkündür. Diğer saç ekimi uygulamalarına göre sadece saç greftlerinin bir sıvı içerisinde bekletilmesi farklılık gösterir. Diğer süre.ler benzer şekilde ilerler.

Tıraşsız, Tıraşlı ve Kısmi Tıraşlı Saç Ekimi Yöntemleri

Tıraşsız saç ekimi yöntemi, bireylerin saç ekimi yapılan bölgenin saçlar arasında gizli kalmasını istemesi ile gerçekleştirilir. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen bu saç ekimi yönteminde yukarıda bahsedilen DHI saç ekimi tekniği kullanılmaktadır.

Kısmi tıraşlı saç ekimi ise ense bölgesinde 10 x 5 cm büyüklüğünde bir alanda tıraş yapılır. Kısmi tıraşlı saç ekimi yöntemin FUE tekniği kullanılmaktadır. Bölgeden 1000 ile 1500 arasında donör kıl kökü çıkarılmaktadır. Kısmi saç ekimi yönteminde bölge tıraşlanır ve seyreklikler giderilir.

Tıraşlı saç ekiminde donör bölge ve saç ekimi yapılacak olan bölge tamamen tıraş edilir. FUT saç ekimi tekniği tıraşlı saç ekiminde kullanılır.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç ekimi işlemleri ile alakalı bir uygulama olan saç mezoterapisi saç köklerinin güçlendirilmesi amacıyla tercih edilir. Saç dökülmesinin yavaşlamasını sağlamak için oldukça değerli bir seçenek olan saç mezoterapisi saç ekimini takiben ilk 1 ayda uygulanır. uzman hekim öncülüğünde gerçekleştirilen saç mezoterapisinin geçici kızarıklıklara neden olduğu görülse de bu kızarıklıkların kısa sürede ortadan kalktığını ifade etmek gerekir.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç dökülmelerinin farklı çeşitleri vardır. Androjenik olarak bilinen saç dökülmesi hormonal, yaş ve ailesel kalıtım nedeni ile karşılaşılan bir saç dökülmesi türüdür. Saç ekimi işlemi ise genellikle androjenik tipteki saç dökülmelerini yaşayan bireylere uygulanmaktadır. Ancak androjenik saç dökülmelerini yaşayan bireylerin yanı sıra saçlı deri de yanık olan, kafa derisi tamamen çıplak olan kişilere de saç ekimi uygulaması yapılmaktadır. Bireylerin saç ekimi için saçsız kalmalarına gerek yoktur. Saç dökülmelerinin bireyi saçsız bırakacak yoğunlukta olması durumunda saç ekimi gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi gerçekleştirmek için saç dökülmelerinin türü kadar fiziksel bazı özelliklerin de dikkate alındığı unutulmamalıdır. Siz de saç ekimi işlemlerinden faydalanmak ve kaliteli çözümlere kapı aralamak adına aşağıdaki özellikleri taşıdığınızdan emin olmalısınız.

 • Fiziksel gelişimin tamamlanması,
 • Saç ekimi işlemine engel olacak bedensel bir rahatsızlığın bulunmaması,
 • Donör olarak belirlenen bölgede yeteri kadar saç folikülünün bulunması,
 • Saç ekimi işlemi için yeteri kadar boşluk olması,
 • Lokal boşluklar, erkek tipi saç dökülmesi, yanık izleri, yara izleri ve ameliyat dikiş izleri nedeniyle dökülme varsa saç ekimi uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi işlemlerine başvurabilmeniz için cinsiyet ayrımı yapılmaz. Bu nedenle de erkek ya da kadın olmanız saç ekimi işlemleri ile alakalı herhangi bir farklılığa neden olmaz. Doktor kontrollerinden geçen ve saç ekimi için uygun görülen herkesin saç ekim tekniklerinden birini kullanarak yeni görüntüsüne kavuşması mümkündür.

Saç Ekimine Neden İhtiyaç Duyulur?

Saç ekimi yöntemlerine ihtiyaç duyulmasının temelinde saç dökülmeleri vardır. Bu nedenle de saç dökülmelerinin nedenlerini bilmek gerekir. Saç kaybı ile alakalı yapılan araştırmaların hemen hepsinde genetik faktörler ilk sırada yer alır. Genetik faktörlerin yanı sıra yaşlılık, yaralanmalar, sağlık sorunları ve stres gibi nedenler de saç dökülmelerine neden olur.

Kafa derisinde daha yoğun olmakla birlikte kaş, sakal ve bıyıkta görülen dökülmeler de saç dökülmesi olarak kabul edilir. Bu nedenle vücudun herhangi bir noktasında görülen saç dökülmelerine karşı etkin çözümlerden faydalanmak gerekir.

Saç Ekimi Sonrasında Saç Dökülmesi Olur mu?

Saç ekimi, kellik gibi oldukça ciddi sorunların ortadan kaldırılmasına katkı sağlarken bireylerin en çok merak ettiği konu saç ekimi sonrası saç dökülmesi gerçekleşir mi? konusudur. Saç ekimi işlemi gerçekleştirildikten sonra ilk birkaç hafta içerisinde saçların dökülmesi muhtemeldir. Bu durum hemen her ekim tekniği ile alakalı yaşanan doğal bir olaydır. Dökülen saçların çıkması ve arzu edilen seviyeye yakalaması 3-4 ayı bulur.

Saç ekimi işlemini takiben saçların tam anlamıyla çıkması sonrasında dökülmenin olması muhtemeldir. Nadiren gerçekleşen dökülmelerin önlenmesi adına tekrardan saç ekimi işlemlerine başvurulabilir. Kişinin doktor tavsiyelerini uygulaması ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi saç dökülmelerinin önlenmesini sağlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Saçlar Doğal Görünür mü?

Saç ekimi sayesinde yeni görüntünüze kavuşurken saçlarınızın doğal görünmesi tamamen doktorunuzun başarısına ve tecrübesine bağlıdır. Bu nedenle saç ekimi işlemlerinden faydalanmak isteyen kimselerin doğal saçlara sahip olması adına uzman bir doktordan yardım alması gerekir. Doktorunuzun alanında uzman olması durumunda %100 doğallık sağlanabilir. Böylelikle saçınızın olumsuz bir görüntüye neden olmasının önüne geçilir.

Saç Ekimi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi işlemi pek çok insanın hayatını dönüştürecek bir dönüşüm olurken saç ekimi öncesinde oldukça titiz davranmak gerekir. Cerrahi bir uygulama olarak değerlendirilebilecek olan saç ekim işlemleri yanlış bilgiler nedeniyle zaman zaman olumsuzluklara neden olur. Yanlış ve eksik bilgilerin neden olacağı olumsuzlukların önüne geçmek adına kesinlikle hekiminizden bilgi almalısınız.

Alkol, sigara ve ilaç gibi pek çok detaya dair uzman hekiminizde bilgi almanız saç ekimi işleminin başarıya ulaşmasını sağlayan seçenekler arasındadır. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılamayacak bir seçenekle karşılaşmanız muhtemeldir.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilecekler

 • Saç ekimi işlemi gerçekleşmeden önceki 1 hafta sigarayı bırakmalısınız. Sigarayı daha önce bırakmanız daha ayrıcalıklı olsa da sigarayı bırakamadığınız durumlarda azaltmanız gerekir.
 • Operasyon öncesindeki 1 hafta alkol tüketmeyi bırakmalısınız.
 • Çay, kahve ve diğer kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Sağlıklı olduğu düşünülse de yeşil çay tüketmeye ara vermelisiniz.
 • Saç ekimi öncesinde düzenli olarak kullandığınız diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlıkları ile ilgili ilaçlarınızı hekiminize bildirmelisiniz.
 • Aspirin, heparin ve coumadin gibi pıhtılaşmayı önleyen ilaçları kullanmayı bırakmalısınız. Multivitaminleri de kesinlikle kullanmamalısınız. Aksi takdirde operasyon sırasında ve sonrasında kanama çok ciddi boyutlara ulaşabilir.
 • Operasyon öncesindeki 1 aylık periyotta saç ve kafa derinize ilaç – losyon sürmeyi bırakmalısınız.
 • Saç ekimi işlemi öncesinde kliniğe giderken saçınızı yıkamaya özen göstermeli ve jöle, sprey, şekillendirici gibi uygulamalardan uzak durmalısınız.
 • Saç ekimi öncesi kahvaltı ya da öğle yemeği ile karnınızı doyurmayı unutmamalısınız.
 • Operasyona gelirken tişört, badi ya da elbise gibi çıkarırken kafanıza sürtecek kıyafetlerden uzak durmalısınız. Gömlek gibi rahat giyip çıkarabileceğiniz seçenekler kusursuz olacaktır.
 • Saç ekimi öncesinde sizi yoracak uygulamalardan kaçınmalı ve kesinlikle araba kullanmamalısınız.

Saç Ekimi Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasında uzman hekim tarafından size önerilen uygulamalara dikkat etmemeniz sizin için çok ciddi riskler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle de uygulama sonrasında aşağıda sizler için sıraladığımız bütün detaylara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşmanız çok zor olacaktır.

 • Vücudunuzun bol bol dinlenmesini sağlamalı ve iyileşme sürecini hızlandırmalısınız,
 • Yaşanabilecek ağrılara karşı hekim kontrolünde ağrı kesici kullanılmalıdır,
 • Saç ekimi gerçekleştirilen bölgenin sürtünme ya da darbelere karşı korunması gerekir,
 • Sıvı tüketiminin arttırılması gerekir. Bu noktada günlük en az 2 litre su tüketmeniz önerilir.
 • Güneşe karşı korumayı sağlamak için şapka kullanılmalı ve mümkün olduğunca güneşe çıkılmamalıdır.
 • Yıkama işlemi kullanılan tekniğe ve hekimin önerisine göre gerçekleştirilmelidir.
 • Alkol, sigara, cinsel ilişki ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Ödem ve şişliğin normal bir durum olduğu bilinmeli ve bu durumların ortadan kaldırılması adına hekim önerisiyle ilaç kullanılmalıdır.
 • Uyku sırasında saç ekimi gerçekleşen bölgenin yastığa sürtünmemesi sağlanmalıdır.
 • Yağmur ve kar yağışının kafaya doğrudan teması önlenmelidir.
 • Ağır sporlardan uzak durulmalı ve hafif yürüyüşler tercih edilmelidir.
 • Kıyafet tercihinde düğmeli giysilerden faydalanmalı ve kafanın sürtünmesi önlenmelidir.
 • Tamamen iyileşme gerçekleşene kadar hama, sauna ve solaryum gibi seçeneklerden uzak durulmalıdır.
 • Saç yıkama işlemi gerçekleştirildikten sonra kurutma işlemi hafif bastırma yöntemi ile gerçekleştirilmelidir.
 • İş hayatına dönüldüğünde bedenin çok yorulmamasına özen gösterilmelidir.
 • Saç yıkanırken kesinlikle doktor önerisinden faydalanarak şampuan seçimi gerçekleştirmelisiniz.

Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Saç ekimi sonuçlarının ortaya çıkış zamanı ile ilgili hastalar oldukça meraklıdır. Bu noktada ilk 2 ay bekleme süresi olarak kabul edilir. 3. aydan itibarense yeni kıl köklerinin uzamaya başladığından bahsetmek gerekir. 6. ay geçtiğinde saçların %70-80 oranında çıkması tamamlanır. 12 aylık dönemde ise %90 ile %99 oranında değişen saç çıkışı tamamlanmış olur.

Hastanın saçlarını desteklemek amacıyla uzman hekim kontrolünde çeşitli şampuan ve losyonlar kullanması mümkündür. Bu anlamda saçların kalıcı bir şekilde uzaması sağlanır. 12 aylık süre sonunda saçlarda arzu edilen sonuçlar elde edilmemişse 2. saç ekimi işlemi gerçekleştirilebilir. Uzman hekimlerin kontrolünde gerçekleştirilecek olan ekim sürecinin nasıl ilerleyeceği kesinlikle kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu nedenle de uzman hekiminizin önerilerini dikkate almayı ihmal etmemelisiniz.

Saç Ekimi Yapan Doktorlar

Saç Ekimi Yorumları

Siz de kendi saç ekimi maceranızı bizimle yorum olarak paylaşın. Deneyimlerinizi, yaşadıklarınızı, saç ekimi yaptırmak isteyeceğiniz tavsiyeleri lütfen bizlerle paylaşın.

Önemli Not: Bu site şikayet amaçlı açılmış bir site değildir. Belirli bir kliniğin şikayetini yapmak için lütfen ilgili siteleri kullanın. Bizim buradaki amacımız olumlu/olumsuz karşılaşılabilecek tüm saç ekimi problemleriyle ilgili bir başvuru kaynağı, tecrübe aktarım ortamı oluşturabilmektir. Anlayışınız için teşekkürler.

Pazar Ajans

Yorum Bırak