Dünya üzerinde değişime uğramasına rağmen yeri asla değişmeyen, belki de duygularımızı aktarmak için yazıdan daha önce başvurduğumuz şeydir müzik. 2015 Temmuz ayında Suriye’deki antik kent Ugarit’te M.Ö. 14. yüzyıla ait, dünyanın en eski şarkısı olduğu düşünülen bir kayıt bulunmuş ve müzikologlar tarafından bir lir ile çalınmış olması muhtemel Hurri kült şarkısı yahut ilahisi olarak yorumlanmıştır. O halde insanlığın yaşamında müziksiz bir an bile olmadığını söylesek yanlış olmayacaktır.

Günümüzde dinlemek istediğimiz şarkı veya enstrümantal ezgilere ulaşmak oldukça kolay. İnternet üzerinden çalışan birçok uygulama var bunun için. Spotify ya da İOS kullanıcısıysanız Apple Music buna örnek verilebilir.

Spotify Nedir?

Spotify İsveç asıllı müzik veri akışı sistemidir. Tüm dünya tarafından kullanılan, bünyesinde milyonlarca şarkı ve başka içerikleri barındıran ve bu içeriklere anında ulaşabilme kolaylığı sağlayan dijital bir müzik, video ve benzeri şeyleri aktarma hizmetidir.

Spotify Ücretli Bir Uygulama Mı?

Spotify ücretli bir uygulama olmasının yanı sıra hiçbir bedel ödemeden de kullanabilme rahatlığı sunar. Lakin reklamlara maruz kalıp o an için dinlemek istemediğiniz müziği sonuna değin dinlemek mecburiyetiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Oldukça uygun bir ücret karşılığında ise Premium Üye olabilir ve reklam gibi bazı zamanlar oldukça rahatsızlık veren durumlardan kurtulmakla birlikte indirme ve çevrim dışı dinleme ( herhangi bir veri ağına ihtiyaç duymaksızın) özelliğine de sahip olabilirsiniz. Hayatınıza eşlik etmesini istediğiniz sesleri siz seçin.

Apple Music Nedir?

Apple Music İOS aygıtınızla birlikte sahip olduğunuz bir uygulamadır. Ancak bazı durumlarda cihazınıza indirmeniz gerekebilir. Apple ücretli bir platformdur. Lakin iTunes’de olduğu gibi şarkı başına ücret almıyor, kullanıcılarına Aylık Abonelik Sistemi sunuyor. Tıpkı Spotify’da olduğu gibi internet bağlantısı olmadan da müzik dinleme özelliği bu uygulamada da mevcut. Apple Music’i diğer uygulamalardan ayıran bir özelliği ise müzik haberleri, röportajlar ve müzik kültürü ile ilgili pek çok şeyi de size sunuyor olması.

Apple Music ve Spotify için Uyku Zamanlayıcı Nasıl Ayarlanır?

Uyku sorunu yaşayanlarımızın sık sık başvurduğu bir çözümdür kulaklığı takıp, sevdiği parçayı açarak uyumayı beklemek. Peki, bu uygulamaları edindiniz ve günün yorgunluğunu, stresini atmak için o çok sevdiğiniz sanatçının eserlerini açarak dinlemeye başladınız. Bulunduğunuz ortamda uyuyakaldınız ve uyandığınızda şarjınızın müzik dinlediğiniz zamanla paralel olarak tükenmiş olduğunu fark ettiniz. Bunu engellemek içinse yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikle yapmanız gereken IOS aygıtınızın ana ekranında bulunan Saat kısmına dokunmanız. Açılan sayfanın en alt sağ tarafında bulunan Sayaç butonuna tıklayın. Müziğin kapatılmasını istediğiniz süreyi ayarlayın. Sonrasında Sayaç Bitince sekmesine tıklayın ve en altta bulunan Çalmayı Durdur butonunu seçip yukarıdaki Ayarla tuşuna basın. Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra ise Başlat tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Yorum Bırak